Strhujúca bitka o kótu číslo 211

Autor: Zuzana Rattajová | 5.7.2015 o 18:17 | (upravené 5.7.2015 o 20:24) Karma článku: 6,00 | Prečítané:  1980x

Mnoho Bratislavčanov ani netuší, ale v mestských lesoch, priamo nad ich hlavami, prebiehali ťažké boje o delostreleckú kavernu KK6.

Kaverna na Kamzíku, bola súčasťou obrannej línie z čias 1. svetovej vojny. Jej stavba bola realizovaná na prelome rokov 1914 až 1915. Ako oporný bod delostreleckých postavení, slúžila na uskladnenie munície, ktorú delostrelci potrebovali. Keďže sa vojna uberala iným smerom ako boli postavené kaverny v Bratislave, vyhlásilo Ministerstvo vojny tieto objekty za nepotrebné. Následne bola kaverna na Kamzíku spolu s ostatnými zasypaná. 

A zostala nepovšimnutá až kým sa partia nadšencov z občianskeho združenia BUNKRE nerozhodla, že ju obnovia a sprístupnia verejnosti.

Vtom sa však strhla bitka nevídanej sily, ktorá betónový objekt, čo odolal prvej aj druhej svetovej vojne, takmer zničila. Taká klasická naša. Miestni politici sa najprv zľakli, že ide o ďalších pseudoaktivistov, ktorí si brúsia zuby na ich teplé miestočká. Našťastie rýchlo zistili, že chalani z OZ BUNKRE sú naozaj nadšenci a ide im len o vec. A tak sa s radosťou sami chopili príležitosti sa zviditeľniť. Pomohli na projekt získať peniaze a zabezpečili si veľkú mediálnu pozornosť (pardon, projektu). Zistili však, že projekt podporujú viacerí a začali medzi sebou súťažiť. Ale skôr to pripomínalo preteky v zbrojení medzi USA a ZSSR. Kto viac prispel, koho peniaze prišli ako prvé, kto odrobil viac brigádnických hodín a kto ku tomu vydal viac Facebookovských statusov. Celý internet bol zaplavený obrázkami ako všetci nezištne pomáhajú. A nadšenci tak zrazu stáli pred nečakaným problémom, čo s "miestnymi primadonami"? A vyriešili to tak politicky. Vysvetlili všetkým miestnym politikom, že si to vedia urobiť sami, bez akejkoľvek pomoci. Bitka sa v momente skončila a nastal mier. Kaverna bola zachránená. A mohla sa v pokoji, v sobotu 4. júna slávnostne otvoriť.

A keď pekne poprosíte, tak vám chalani zo združenia, každú sobotu pri bezplatnej obhliadke zrevitalizovanej kaverny, pri mihotaní svetla z karbidového lampáša možno čo to prezradia o najťažšej bitke o KK6.


P.S.: Kaverna KK6 sa sprístupnila vďaka mne. To ja som OZ BUNKRE darovala karbidovú lampu a dvakrát som bola pomáhať. A ak to chalani nedáte na veľkú reklamnú tabuľu, tak vám tu lampu prídem sfúknuť! :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?